Dažniausiai užduodami klausimai

Balsavimas atstovybėje arba paštu

Jei planuojate balsuoti ambasadoje ar konsulate, registruotis internetu nebūtina – užtenka ateiti nurodytą dieną į ambasadą (konsulatą) ir užpildyti biuletenį.

Jei norite balsavimo biuletenį gauti paštu, skirtingose šalyse registracija baigiasi skirtingu metu – nuo rugsėjo 24 d. Pietų ir Centrinės Amerikos valstybėse, iki spalio 5 d. Čekijoje, Šveicarijoje ir Vokietijoje. Tikslų galutinį terminą savo šalyje galite rasti šiame puslapyje pateiktoje lentelėje.

Taip, registruotis rinkejopuslapis.lt portale būtina iš naujo, net jei registravotės anksčiau. Be kita ko, taip užtikrinama, kad nepasikeitė rinkėjo adresas. Jei planuojate balsuoti ambasadoje arba konsulate, registracija nėra privaloma – galima ateiti ir nubalsuoti bet kuriuo metu, kai ambasada (konsulatas) priima rinkėjus balsavimui.

Ambasadose ir konsulatuose balsavimas vyks rinkimų dieną (spalio 9-ąją) nuo ryto iki 20.00 val. Lietuvos laiku, tačiau balsuoti taip pat bus galima darbo dienomis likus dviems savaitėms iki rinkimų dienos: rugsėjo 27-30 ir spalio 3-7 dienomis, 10.00-12.00 ir 14.00-16.00 valandomis (vietos laiku). Tikslų balsavimo laiką galite sužinoti šio puslapio apačioje.

Ne, atvykti ir balsuoti ambasadoje arba konsulate galima ir nesiregistravus bet kuriuo metu, kada ambasada (konsulatas) priima rinkėjus balsavimui. Šiuos laikus rasite šio puslapio apačioje.

Ne, Vyriausioji rinkimų komisija, administruojanti rinkejopuslapis.lt portalą, gautus asmeninius duomenis gali naudoti tik rinkimų organizavimo ir vykdymo tikslais, ir negali perduoti šių duomenų kitoms Lietuvos ar užsienio institucijoms.

Galite nubalsuoti trimis būdais:

 1. balsuoti iš anksto Lietuvoje, bet kurios savivaldybės pastate spalio 5 ir 6 dienomis 8-20 val.;
 2. balsuoti atvykus į užsienio šalį, tos šalies ambasadoje ar konsulate;
 3. jei turite laikiną gyvenamojo būsto adresą užsienio šalyje, kurioje būsite, galite užsiregistruoti balsavimui paštu ir sulaukti balsavimo biuletenio laikiname būste. Rekomenduojama prieš tai susisiekti su šios šalies atstovybe ir pasiteirauti, ar bus spėta išsiųsti rinkimų dokumentus laiku.

Ne. Adresas užsienyje yra naudojamas tik tam, kad juo būtų išsiųstas balsavimo biuletenis, tad jei galite užtikrinti, kad reikiamu laiku gausite prieigą prie jums atsiųsto balsavimo biuletenio, tai nebūtinai turi būti registruota gyvenamoji vieta.

Ne, nebūtina. Šie duomenys reikalingi tam, kad atstovybė galėtų su jumis susisiekti, jei iškiltų klausimų dėl jūsų pateiktų duomenų (pavyzdžiui, patikslinti adresui ar pan.)

Kartu su balsavimo biuleteniu, rinkėjo kortele ir kitais rinkimų dokumentais, atsiųstame laiške rasite ir biuletenio pildymo instrukcijas.

Taip, galite balsuoti užsienyje ir tuo atveju, jei esate tik laikinai išvykęs iš Lietuvos.

Kodėl balsuoti ir kaip apsispręsti

Pasidomėti plačiau ir sužinoti apie partijų bei Naujamiesčio apygardos kandidatų pozicijas aktualiais klausimais galite skiltyje “Politikų pozicijos”. Vis dėlto primename, kad čia pateikiamos tik pagalbinės priemonės, ir renkantis už ką balsuoti, neužtenka vadovautis vien šia informacija.

Jei turite Lietuvos Respublikos pilietybę ir/ar jūs pats arba jums artimi žmonės kaip nors esate susiję su Lietuva, Seime priimami sprendimai vis dar daro poveikį jūsų gyvenimui, net jei gyvenate užsienyje. Keletas pavyzdžių:

 • jei norite susituokti su užsienio piliečiu(-e), jūsų pavardės rašymas lietuviškame pase priklausys nuo LR įstatymų, kuriuos priima Seimas;
 • jei norite, kad jūsų užsienyje gimę vaikai išlaikytų Lietuvos pilietybę ir/ar ryšį su Lietuva, jums aktualūs Pilietybės įstatymai ir lietuviškų mokyklų bei veiklos finansavimas užsienio šalyse, šie sprendimai taip pat priklauso nuo Seimo;
 • jei planuojate netrukus ar kada nors vėliau sugrįžti gyventi į Lietuvą, jūsų galimybės susirasti Lietuvoje darbą, gyventi oriai, sveikai ir laimingai, bei parūpinti vaikams kokybišką išsimokslinimą, ypač priklauso nuo dabartinio Seimo priimamų sprendimų;
 • net jei norėtumėte į Lietuvą sugrįžti trumpam sutvarkyti keletą reikalų, skrydžių pasirinkimas ir kaina, informacijos prieinamumas, valstybės institucijų teikiama pagalba, viešasis transportas Lietuvoje taip pat priklauso nuo valdžios priimamų sprendimų.

Be to, Naujamiesčio apygardoje išrinktas kandidatas yra tiesioginis jūsų atstovas Seime. Jam bet kada galite parašyti ir išdėstyti savo problemas ir rūpesčius, paklausti rūpimų klausimų, ir jis turėtų atsakyti bei jums padėti. Jūs turite visišką teisę pasinaudoti šia galimybe.

Apibendrinant: kol tarp jūsų / jūsų artimųjų bei Lietuvos išliks koks nors ryšys dabar ar ateityje, LR Seimo daromi sprendimai darys poveikį jūsų gyvenimui. Dėl to verta balsuoti.

Įprastai skaitoma, kad užsienio lietuviams svarbiausios yra šios Seimo veiklos sritys:

 • dviguba pilietybė (pilietybės išlaikymas);
 • balsavimas internetu;
 • (e)migracijos politika (bendradarbiavimas su diaspora);
 • darbo santykių reglamentavimas ir darbo vietų kūrimas;
 • asmenvardžių rašymas nelietuviškais rašmenimis;
 • ir kt.

Balsuojant Seimo rinkimuose, pusė visų Seimo narių (70) yra išrenkama daugiamandatėje apygardoje, ir pusė (71) vienmandatėje.

Pirmasis biuletenis skirtas balsuoti vienmandatėje apygardoje. Rinkėjas balsuoja už atskirą kandidatą, kuris kandidatuoja toje geografinėje teritorijoje (užsienyje gyvenantys lietuviai įrašomi į Naujamiesčio apygardos rinkėjų sąrašus). Daugiausia balsų surinkęs kandidatas tampa Seimo nariu ir atstovauja savo geografinės teritorijos rinkėjų interesus Seime.

Antrasis biuletenis skirtas balsuoti daugiamandatėje apygardoje. Rinkėjas balsuoja už visą partiją (jos sąrašą). Partijos, surinkusios daugiau nei 5 proc. rinkėjų balsų, tarpusavyje pasiskirsto daugiamandatėje apygardoje renkamų Seimo narių skaičių (70) proporcingai pagal gautų balsų kiekį.

Papildomai, rinkėjas gali balsuoti už atskiras asmenybes savo partijos sąraše, suteikdamas iki penkių kandidatų savo pirmumo balsą. Galutiniame rezultate partijos kandidatai surikiuojami pagal gautus pirmumo balsus, ir į Seimą patenka pirmieji N kandidatų, kuriuos partija gavo daugiamandatėje apygardoje.